Kampinoski Park Narodowy

Kampinoski Park Narodowy jest drugim pod względem powierzchni parkiem narodowym. Od 2000r jest wpisany na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO.

W związku z przygotowaniami do jubileuszu 60-lecia założenia, Kampinoski Park Narodowy wraz ze Związkiem Polskich Fotografów Przyrody zorganizował w dniach 10-13 maja plener fotograficzny. Przyjechało sporo osób z całej Polski. Podzieliliśmy się na 4 grupy, które otrzymały wsparcie pracowników KPN i przed świtem wyruszyliśmy w teren. Pierwszym odwiedzonym miejscem był Zaborów Leśny. Najbardziej interesująca była ścieżka edukacyjna wśród bagien oraz stare stawy hodowlane. Otrzymaliśmy dużo swobody w wyborze miejsca, wskazówki dotyczące aktualnych warunków oraz informacje, co możemy spotkać na wybranych przez nas ścieżkach. Przewodnicy po Parku byli bardzo kompetentni a niektórzy z nich byli też doświadczonymi fotografami przyrody.

Poniżej są zdjęcia z Zaborowa Leśnego oraz Nart.

Po plenerze pozostał niedosyt i postanowienie powrotu, gdy pogoda będzie bardziej sprzyjająca.

 

Wszędzie, gdzie byliśmy, były łany kwitnących konwalii. Nie dało się przejść obok nich bez zrobienia choćby jednego zdjęcia.

Notka techniczna: Nikon D750, obiektywy 50/85, filtry połówkowe, polaryzacyjny, statyw

Link do strony KPN https://www.kampinoski-pn.gov.pl/

Wełnianki

Ponieważ wiosna w tym roku jest nieprzewidywalna, w długi majowy weekend postanowiłem sprawdzić jak jest zaawansowana w Kotlinie Kłodzkiej. Na początek zrobiłem dłuższy spacer po Łąkach Łężyckich . Oprócz dużych łanów ciemiężycy, pokazały się pierwsze kwiaty pełnika europejskiego. Trawy były jeszcze niskie, więc jeszcze muszę zaczekać z szerszymi widokami. Następnego dnia rankiem byłem w okolicach Lasówki. Miałem nadzieję na jakieś mgiełki i nie zawiodłem się. Łąka z kwitnącą wełnianką we mgle była doskonałym miejscem na zdjęcia. Wełnianki było wystarczająco dużo aby poszukać motywów krajobrazowych. Przyjemność była jednak krótka - słońce szybko zrobiło porządki, Wełnianki skrzące się szronem w słońcu były już "tylko" pokryte rosą.

Wernisaż wystawy "Obrazy z bezludzia"

W dniu 26.04, w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego została otwarta wystawa moich zdjęć z Parku Narodowego Gór Stołowych. Otwarcie wystawy zaszczycili JM Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adam Jezierski, Dyrektor Muzeum prof. Jan Harasimowicz oraz reprezentanci patronów wystawy Dyrektor ds Edukacji Parku Narodowego Gór Stołowych Tomasz Mazur, Wiceprezes Związku Polskich Fotografów Przyrody Jerzy Łapiński. Oprócz fotografii głównym tematem rozmów kuluarowych była ochrona przyrody.

Zdjęcia znajdujące się na wystawie są umieszczone w katalogu  https://www.wieslawkosciukiewicz.com/#/katalog-wystawy-obrazy-z-bezludzia/

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy znaleźli chwilę czasu, aby się wtedy spotkać. Szczególnie dziękuję tym, którzy pokonali w tym celu setki kilometrów.

Autorami zdjęć z wernisażu są Jerzy Łapiński, Piotr Kuszewski oraz Zbigniew Małecki.

Czarno-białe zdjęcia Jerzego Łapińskiego zostały wykonane Nikonem F801 + Sigma 28/1,8, na filmie Ilford HP5+, wywołane we własnej pracowni.  Jego zdaniem zdjęcia kolorowe są zbyt dosłowne.