Wiosenna buczyna

Wiosna w tym roku rozwija się skokami. Było wiosennie i przyszło silne ochłodzenie. Teraz, po kilkunastu dniach ciepła, wiosna nadrobiła opóźnienie. Przegapiłem szczyt kwitnienia śnieżyc, śnieżyczek, przylaszczek. W planach miałem jeszcze plener w lesie bukowym, gdy rozwijają się pierwsze liście. Za pierwszym razem prawie trafiłem we właściwy moment. Drugi wyjazd był już spóźniony - zniknęła zielona mgiełka a liście zaczęły wypełniać korony drzew.
Pierwsze zdjęcie jest wykonane przed wschodem słońca a następne po zachodzie słońca. Zależało mi, aby światło było zimne i podkreślało kolor buczyny. Moim zdaniem "magia" nabiera mocy w ciemności z apogeum przed świtem :)

Obrazy z bezludzia

W Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego są prezentowane zdjęcia z Parku Narodowego Gór Stołowych. Na wystawę składa się 28  zdjęć wykonanych w latach 2016-2018. Mini katalog wystawy znajduje się w folderze FOTO.

Wiadomo sporo jak wygląda kolonizowanie terenów, rugowanie natury ale znacznie mniej wiemy jak wygląda proces odzyskiwanie przestrzeni przez naturę. Jak wygląda natura bez obecności człowieka, gdy odejdą nawet turyści ?  Jak radzi sobie przyroda w miejscach, które odzyskała po latach? Wcześnie rano lub późno wieczorem, w śnieżycy lub upale można ujrzeć Góry Stołowe inne od znanych z widokówek lub internetu.
Chciałbym aby zdjęcia wciągały odbiorcę w świat przyrody i baśni, gdzie zanikają ślady obecności człowieka. Wykorzystuję zjawiska pogodowe oraz czas wykonywania zdjęć do ukazania tajemniczego życia przyrody, które toczy się obok nas.

plakat wystawa.jpg